A colony

A Colony ( Une Colonie) är en ny fransk film som utspelar sig i det fransktalande Kanada, handlar om 12-åriga Mylia som precis har flyttat med sin mamma och lillasyster till en liten småstad, där hon börjar på ny skola. Hemma är det kaos på grund av att föräldrarna är mitt i en separation och på skolan försöker Mylia hitta umgänge och en naturlig plats att passa in. Hon blir kompis med den äldre tjejen Jacinthe som inte direkt har det bästa av inflytande, och hon introduceras för tonårslivets frestelser. Samtidigt träffar hon Jimmy, en hemlighetsfull och missanpassad kille från det grannliggande indianreservatet, och de både inleder en vänskap i hemlighet.

A Colony är ett flerfaldigt prisbelönat, välspelat och realistiskt coming-of-age-drama.

Passar från åk 7 och uppåt och så klart passar den även fint i franskaundervisningen  eftersom filmen har franskt tal

Här finns en filmhandledning, som även innehåller filmklipp.

 

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s