Hej hej Sverige!

Hej hej Sverige! är en enkel och inspirerande guide i hur Sverige fungerar; och har som mål att ge dig en grund i att lära dig det svenska språket och bidra med insikter om Sverige som kan vara värdefulla, intressanta och kul att känna till. För att etableras och integreras i ett nytt land är det bra att ha en grundläggande kunskap om dina rättigheter, möjligheter, skyldigheter och språk. Det är såklart också bra att få en förståelse för hur allt hänger samman i just Sverige.

Serierna på Hej hej Sverige! produceras av Utbildningsradion (UR) och de har valt att samla allt i en YouTube-kanal. Klicka dig in dit och se vad du kan använda i din undervisning eller tipsa vidare om till kollegor.

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s