Kul fakta – resor jorden runt

Radioserien från UR, Kul fakta – resor jorden runt, bygger på boken ”Upptäckare och äventyrare”, skriven och illustrerad av Sarah Sheppard.
Med humor och allvar presenteras resorna som kartlade vår värld. Vi får följa med från upptäcktsresornas vagga till det moderna äventyrandet. Vem var det som ritade den första världskartan? Och hur gick det när man skulle ta sjövägen till Asien? Dessutom får vi veta mer om de halsbrytande försöken att nå det allra nordligaste och det allra sydligaste av vår planet.

Serien skildrar på ett roligt sätt det centrala innehållet om upptäcksresandets betydelse och konsekvenser. Här ges möjlighet till att få förståelse kring begreppen kronologi, orsak och konsekvens. Programmen ger elever i åk 1-6 en bra ingång till att utveckla sin förmåga att använda en historisk referensram, förstå tidsperioder, händelser, gestalter och kulturmöten.

 

En kommentar

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s