Förstå sammanhanget

Förstå sammanhanget är en serie rappa informativa korta program som beskriver orsaker och konsekvenser till centrala 1900-tals händelser Intressanta arkivbilder och förklarande grafik gör programmen mycket användbara.

Vi har för närvarande tre avsnitt av serien i mediakatalogen:

  • Martin Luther King – Den 4 april 1968 mördades den amerikanske pastorn och skicklige medborgarrättskämpen Martin Luther King utanför sitt hotellrum i Memphis. Förlusten av denna ikoniske hjälte, som kämpat mot rassegregation och diskriminering och för lika rättigheter oavsett ursprung, väckte känslor över hela världen. Avsnittet i serien ”Förstå sammanhanget” återvänder till Martin Luther Kings exceptionella kamp som han utkämpade med ordens kraft, utan att någonsin använda våld. Denna kamp kom att förvandla det amerikanska samhället
    se studiehandledning här.
  • Nelson Mandela – Efter ett sekel av rassegregation blir Nelson Mandela den 10 maj 1994, vald till president i Sydafrika. Händelsen är ett historiskt ögonblick och en försoning för sydafrikaner. Avsnittet om Mandela i serien ”Förstå sammanhanget” återger Nelson Mandelas enastående uthållighet och mod, som tog honom från fängelset till presidentämbetet för Republiken Sydafrika. 1993 hedrades han också med Nobels fredspris.
    – se studiehandledning här.

Hiroshima – Tidigt på morgonen den 6 augusti 1945 flög det amerikanska bombplanet Enola Gay över Japan med den dödligaste bomben någonsin. Det var en förberedelse inför att fälla den första atombomben i historien. När bomben fälldes dödades 70 000 personer på sekunden. Avsnittet Hiroshima i serien ”Förstå sammanhanget” skildrar bakgrunden som ledde till att president Truman fattade detta ödesdigra beslut och dess konsekvenser.
se studiehandledning här.

Exempel på hur filmerna kopplar till Lgr11 och Gy11

Centralt innehåll i ämnet Historia för åk 7-9:

Historiska berättelser från skilda delar av världen med skildringar av människors upplevelser av förtryck, till exempel i form av kolonialism, rasism eller totalitär diktatur och motstånd mot detta.
Vad historiska källor kan berätta om människors och gruppers strävan att påverka och förbättra sina egna och andras levnadsvillkor, till exempel genom uppfinningar, bildandet av fackföreningar och kampen mot slaveri.
De båda världskrigen, deras orsaker och följder. Förtryck, folkfördrivningar och folkmord. Förintelsen och Gulag.

Centralt innehåll i ämnet Samhällskunskap för åk 7-9:

Olika organisationers arbete för att främja mänskliga rättigheter.
Hur mänskliga rättigheter kränks i olika delar av världen.
Individers och gruppers möjligheter att påverka beslut och samhällsutveckling samt hur man inom ramen för den demokratiska processen kan påverka beslut.

Centralt innehåll i kursen Historia 1a1, Gy11:

Industrialisering och demokratisering under 1800- och 1900-talen samt viktiga globala förändringsprocesser och händelser, till exempel migration, fredssträvanden, resursfördelning och ökat välstånd, teknisk utveckling, internationellt samarbete, mänskliga rättigheter, jämställdhet, kolonialism, diktaturer, folkmord och konflikter.

Historiskt källmaterial som speglar människors roll i politiska konflikter, kulturella förändringar eller kvinnors och mäns försök att förändra sin egen eller andras situation. Olika perspektiv utifrån till exempel social bakgrund, etnicitet, generation, kön och sexualitet.

Centralt innehåll i kursen Samhällskunskap 1b, Gy11:

De mänskliga rättigheterna; vilka de är, hur de förhåller sig till stat och individ och hur man kan utkräva sina individuella och kollektiva mänskliga rättigheter.

Trailer till avsnittet om Martin Luther King

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s