För dig som lärare!

Nu finns flera bra program för dig som håller på att utbilda dig till lärare eller redan jobbar i skolan.

Lärlabbets senaste säsong handlar om arbetet med klassrumsklimatet bland annat med program som till exempel:
planering och stresshantering, goda relationer, ledarskap inklassrummet med flera.

Det finns även fina Lektionstips på minuten, som är en-minuters filme som är korta filmer för lärare om undervisning. Angelägna frågor besvaras på en dryg minut. Svaren grundar sig på forskning, styrdokument och beprövad erfarenhet, och är hämtade ur programserien Lärlabbet. Syftet är att ge fortbildning på kort tid. Lärare ska få konkreta klassrumsnära tips som kan bidra till en bättre undervisning.

Ring lärarcoachen är en poddserie om yrkesfrågor som syftar till att skapa en dialog mellan nya lärare och en erfaren kollega. Programmet leds av den ICF-certifierada lärarcoachen Annica Gärdin. Hon har lång erfarenhet av att arbeta som lärare – både i grundskolan och på gymnasiet.

Sedan finns även den nya sajten UR Nya lärare som är en satsning från UR som handlar om att stötta lärare sina första år i yrket. Här hittar du allt innehåll som ger dig råd och stöttning i din yrkesroll. Det handlar bland annat om relationer, ledarskap, juridik, stress och bedömning.

 

 

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s