Halvdan Viking

bc6080e5d8fd19ad9eef037fb9526d05-artwork-halvdan-viki_5b90b44e6841a-2Halvdan Viking är elva år och bor i Östbyn med smeden Björn efter att hans föräldrar gett sig av på plundringsfärd. Men Halvdan är ingen ”riktig” viking. Han haltar, har dåligt självförtroende och saknar en vän. En dag i skogen möter Halvdan plötsligt den orädda kungadottern Meia från fiendebyn Väst. Trots att de inte får träffas spirar en oväntad vänskap fram mellan dem.
När Västbyn planerar ett anfall på Östbyn förstår vännerna att allt hänger på dem om det ska stoppas i tid. Men har de tillräckligt med mod och list för att göra det som krävs utan att ta till vapen?

En spännande film som passar bäst från ca åk 3-6 och fungerar bra att använda till att jämföra skönlitterär bok med film eller kanske för att källkritiskt granska filmen utifrån nyvunna kunskaper om vikingatiden.

Det finns en filmhandledning till filmen som är skapad av Elin Jönsson på Medioteket i Stockholm.

Filmen finns endast tillgänglig som DvD.

 

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Twitter-bild

Du kommenterar med ditt Twitter-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s