Sveriges farligaste djur?

Sveriges farligaste djur – myt eller verklighet? – Varg, björn, älg eller geting? Ibland kan djur vara farliga för oss människor. De flesta tänker då på rytande djur med vassa tänder och klor. Men de är inte de farligaste djuren. Det är ofta våra husdjur som kan orsaka skador eller de små krypen.
I den här filmen går man igenom de farligaste djuren i Sverige – men också de djur som vi upplever som farliga. Är varg och björn farliga för oss? Hur är det med huggormen? Eller är fästingar och getingar farligare? Och hur är det med husdjuren?
Vi får se de djur som vi traditionellt anser som farliga och även de som vi inte tror är farliga – men ändå orsakar dödsfall och skador. När man sett filmen inser man att det kanske är andra djur som man ska se upp för…

Det finns en studiehandledning till filmen.

Exempel på hur filmen kopplar till Lgr11:

Centralt innehåll Biologi för åk 1-3:

Skönlitteratur, myter och konst som handlar om naturen och människan.
Djur och växter i närmiljön och hur de kan sorteras, grupperas och artbestämmas samt namn på några vanligt förekommande arter.

Centralt innehåll Biologi för åk 4-6

Djurs, växters och andra organismers liv…
Naturen som resurs för rekreation och upplevelser och vilket ansvar vi har när vi nyttjar den.

Utvald bild av Madeleine Lewander

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s