Gustav Vasa

Vem var Gustav Vasa? Hur var den tid han levde och verkade i? Var han frihetshjälte, landsfader och riksbyggare? Eller bara en maktlysten egoist? Kanske både och? Men han var inte ensam. Det kungliga arvrike vi idag kallar Sverige kanske inte ens existerat utan Gustav Vasas tre drottningar. För de som styrde 1500-talets Sverige gjorde det som ett familjeföretag. Det här är berättelsen om Gustav Vasas tid, hans väg till makten, propagandan, skrönorna och det mest betydelsefulla som ägde rum och finns kvar av Gustav Vasas tid som kung av Sverige. Hur skapade Gustav Vasa bilden av sig själv?

Nyligen tipsade vi om Vasanytt, ett program om hela vasatiden, men det här är ett program som riktar in sig på Gustav Vasa som startade upp hela den perioden.

Det finns snart en studiehandledning till filmen.

Trailer kommer laddas upp här så snart den är tillgänglig.

 

 

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s