BlackKklansman

Det är tidigt 70-tal – en kaosartad tid kantad av slaget om medborgliga rättigheter. I filmen BlackKklansman får vi se hur Ron Stallworth blir den första kriminalaren med afroamerikansk bakgrund på Colorado Springs-polisstation. Hans anställning välkomnas med skepticism och öppen hotfullhet av både kollegor och chefer. Helt orädd beslutar sig Stallworth för att göra sig ett namn och skapa förändring i samhället. Han ger sig djärvt ut på ett farligt uppdrag: att infiltrera och avslöja Ku Klux Klan. Förställd till rasist kontaktar Stallworth gruppen och snart blir han inbjuden i den innersta kretsen.

Den visionära filmskaparen Spike Lee har regisserat den otroliga men sanna historien om en amerikanske hjälte.

På Oscarsgalan 2019 vann BlacKkKlansman för bästa manus efter förlaga, och den nominerades även för bästa film, bästa regi, bästa manliga biroll till Adam Driver, bästa filmmusik och bästa klippning.

Om du är nyfiken på hur filmen stämmer överens med verkligheten så kan du läsa lite om det på Wikipedia.

Det finns en filmhandledning.

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s