Bugs

I de flesta länder i världen äter man traditionellt sett insekter. De kallblodiga småkrypen är viktiga protein- och mineralkällor och FN:s matorgan FAO har identifierat dem som resurs för att bekämpa världshungern och minska vår klimatpåverkan. Insekter är effektiva på att omvandla föda till kroppsvikt, de har inget emot att ha det trångt och under sin korta livslängd hinner de inte samla på sig så stor mängd kemikalier eller tungmetaller. Är småkrypen framtidens superfood? Dokumentären Bugs undersöker möjligheterna.
Dokumentären Bugs följer ett team från Nordic Food Lab som reser runt i världen för att lära utav de två miljarder människor som redan idag äter insekter. Men om industriellt producerade insekter blir normen, kommer de då att vara lika aptitretande och fördelaktiga som de från hållbara ekosystem och kök runt om i världen? Och vem kommer egentligen att dra nytta av insekter bli en integrerad del av livsmedelsindustrin?

Underbar ”äckel”varning för den här filmen, som eleverna kommer älska att se. Alla kryp som provsmakas genom filmen!

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Twitter-bild

Du kommenterar med ditt Twitter-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s