Vanheder

Fredagens sista lektion, och Niklas sista lektion. Han ska byta skola, för det har skolan beslutat. Niklas är mobbad…. Men Niklas vägrar att lämna innan rättvisa skipas. Han vill återta sin heder genom en hämnd som ingen har räknat med. Fungerar hämnden?

En stark film om skuld, civilkurage och svek. Stephane Mounkassa och Stefan Sundins Vanheder handlar om mobbning och att våga säga ifrån när någon blir utsatt. Filmskaparna menar att mobbningskulturen har blivit hårdare sedan dess. – När vi gick i skolan fick folk någon slags frizon när de kom hem. Idag, med sociala medier, blir folk mobbade 24/7, säger Stefan Sundin.

Kortfilm som kan skapa en bra debatt i klassrummet! Passar från ca 13 år och uppåt.

 

 

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s