Jakten på dyslexin

I serien Jakten på dyslexin berättas i åtta avsnitt om de styrkor och fördelar som dyslexi för med sig men även om de hinder som man kan stöta på i sin vardag. Man tar tempen i skolorna, på arbetsplatserna och undersöker strategier och hjälpmedel. Programmet kommer att ge en ökad förståelse och underlätta för många som oroar sig kring denna ganska vanliga diagnos – dyslexi. Målgruppen är framför allt pedagoger.

Programmen är ca 30 minuter långa och tar upp olika ämnen kring dyslexi, såsom:

  • Finns det fördelar och styrkor med att ha dyslexi?
  • Hur bygger man upp sitt självförtroende och slutar att se dyslexi som ett ständigt hinder?
  • Kan skolan förvänta sig att en elev med dyslexi ska klara skolan på lika villkor som övriga?
  • Ska man berätta att man har dyslexi när man söker jobb?

I Jakten på dyslexin hamnar vi i Notting Hill med Daniel Espinosa, på Stockholm Slott med Carl-Philip och i tingsrätten med 12-åriga Saga som stämt sin kommun. Vi får höra Hans Rosling själv berätta om sin dyslexi i en exklusiv intervju. Olof Wretling ger sin syn på hur det påverkat honom och givit honom inspiration till hans karriär. Succé- youtubern Hampus Hedström är seriens testpilot av de verktyg som är gjorda för att underlätta en dyslektisk vardag.

Andra intressanta program om dyslexi är En film om dyslexi, Sår som inte syns och  Orka Plugga: Fannys pluggtips – dyslexi

 

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s