Skolbalen

Jobbar du på gymnasiet och har elever i år 3 som snart lämnar skolan? De här kan vara något för dig och dem att lyssna på!

Veckorna inför studenten är tider av firande och undran inför framtiden. Vi följer i det här avsnittet av Skolministeriet, med på skolbal – en tillställning förknippad med flärd, kostnader och förväntningar. Vi träffar Linus som inte vill plugga vidare men som ännu inte har hittat ett jobb efter skolan. Och vi träffar Ida som är engagerad i balkommittén och som hoppas att balkvällen ska bli ett minne för livet.

Här hittar du alla andra avsnitt av Skolministeriet.

 

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s