Love, Simon

Alla förtjänar en riktigt bra kärlekshistoria. Men för Simon är det lite mer komplicerat. Ingen vet att han är gay och han har heller ingen aning om vem det är som han har blivit kär i på nätet – bara att det är någon som går i hans egen skola. Att reda ut dessa frågor visar sig vara både roligt, läskigt men också livsomvälvande. Love, Simon är en varmhjärtad historia om att finna sig själv och att bli förälskad.

I flera länder har filmen varit lite kontroversiell på grund av sitt tema. I USAha flera kändisar ”köpt upp” visningar och delat ut gratis biljetter för att så många som möjligt ska kunna ta del v filmen, läs artikel här och i Singapore satte man åldersgränsen på filmen till 21 år och flera länder har förbjudit filmen.
Svårt att förstå för svenska ungdomar kanske, men intressant att informera om och diskutera. Se flera förslag till diskussionsämnen i filmhandledningen.

Det är en fin film som kommer uppskattas av dina elever. Finns i mediakatalogen, men tyvärr endast som DVD.

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Twitter-bild

Du kommenterar med ditt Twitter-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s