Europa runt hörnet

I serien Europa runt hörnet reser tre ungdomar till tre olika städer i Europa för att pröva sina språkkunskaper i verkliga situationer.
På egen hand ska de göra sig förstådda i Paris, Berlin och Barcelona. På plats möter de alla varsin guide – en ung vuxen som redan etablerat sig utomlands. Guiderna berättar om sina liv och ger praktiska tips och råd.
Serien skildrar hur ungdomarna försöker lösa olika uppdrag, som till exempel att arbeta, gå på lägenhetsvisningar och träffa nya vänner. Språkmotiverande program som ska inspirera eleven till fortsatta språkstudier och som skildrar olika livsstilar och förutsättningar. Programmen betonar vinsten med att kunna franska, tyska och spanska och lyfter en mängd kulturella och sociala perspektiv som ökar elevens omvärldskunskaper.
I tre av programmen besöker vi till ett av länderna Frankrike, Tyskland eller Spanien och i det fjärde programmet har man samlat alla tips och saker man behöver tänka på för att underlätta en flytt till ett nytt land.

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s