Sekulär humanism

Ofta när vi pratar om religion så är det kristendom, islam eller kanske judendom som kommer på tal. Men sällan sekulär humanism. Sekulär humanism är inte en religion men väl en livsåskådning, precis som kristendomen, judendomen och islam. Samtliga religioner är livsåskådningar men alla livsåskådningar är inte en religion.

I filmen Sekulär humanism fokuserar vi på den sekulära humanismen såsom vi tolkar begreppet i Sverige. Den som i Sverige kallar sig humanist behöver nödvändigtvis inte vara sekulär humanist eftersom humanist kan betyda bildningstradition, att vara engagerad i naturvetenskap eller som det vi ska berätta om i den här filmen; namnet på en livsåskådning i sekulär humanism.

Det finns en studiehandledning till filmen.

Exempel på hur filmen kopplar till Lgr11

Centralt innehåll i ämnet Religion för år 7-9:

Sekulära livsåskådningar, till exempel humanism.

Ett syfte för ämnet Historia är att:

Undervisningen ska stimulera eleverna att reflektera över olika livsfrågor, sin identitet och sitt etiska förhållningssätt.

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s