Granskande myndigheter

Många vet inte vad våra olika myndigheter egentligen gör. Eleverna kanske har hört talas om dem på nyheterna, men vet inte mycket mer än så. Vet de till exempel att Riksrevisionen har granskat regeringens och skolmyndigheternas insatser för en likvärdig betygssättning i grundskolan? Eller att Skolinspektionen, granskar att skolorna arbetar enligt de lagar och regler som styr deras arbete – särskilt sådana lagar som berör elevernas rättigheter och skyldigheter. I filmen Granskande myndigheter tar vi reda på vad Riksrevisionen, Säkerhetspolisen, Datainspektionen, Diskriminerings- ombudsmannen och Skolinspektionen faktiskt gör.

Det finns en studiehandledning till filmen.

Exempel på hur filmen kopplar till Lgr11, centralt innehåll i ämnet Samhällskunskap:

År 4-6 – Riksdagen och regeringen och deras olika uppdrag.
Hur man agerar ansvarsfullt vid användning av digitala och andra medier utifrån sociala, etiska och rättsliga aspekter.
Det offentligas ekonomi. Vad skatter är och vad kommuner, landsting och stat använder skattepengarna till.

År 7-9 – Sveriges politiska system med Europeiska unionen, riksdag, regering, landsting och kommuner. Var olika beslut fattas och hur de påverkar individer, grupper och samhället i stort. Sveriges grundlagar.

 

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s