Forrest Gump

Filmen Forrest Gump är en varm och lycklig dramatisk komedi som blivit belönad med 6 stycken Oscarstatyetter, bl.a. Bästa Film och Bästa Manliga Skådespelare! Forrest Gump är en annorlunda hjälte. Utrustad med bara 75 i IQ tar han sig fram i livet och lyckas, konstigt nog, med allt han företar sig. Han blir bl.a. hjälte i Vietnam, får träffa presidenter, startar eget företag, blir bordtennisspelare i landslaget och under hela tiden är han rörande trogen sin barndomskärlek Jenny. Genom Forrests ögon färdas vi genom USA:s historia under 50-, 60-, 70- och 80-talet. ‘

Filmen är från 1994, men är fortfarande populär bland nya tittare, numera en filmklassiker!
Kuriosa är att filmen även inspirerat till en hel restaurangkedja – Bubba Gump Shrimp Co – som du kan hitta i många länder.

Minnesvärda citat från filmen:

”Stupid is as stupid does”

”Life is like a box of chocolates”

Den passar från ca 14 år och uppåt. Filmen kan endast bokas som DVD.

Det finns en filmhandledning till filmen.

 

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Twitter-bild

Du kommenterar med ditt Twitter-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s