GDPR

Har du någonsin stannat upp och reflekterat över hur mycket personuppgifter som finns lagrade om dig på internet? Och vad som händer med den informationen? Internet har drastiskt förändrat vårt sätt att kommunicera på och hur vi utför våra vardagssysslor.
Idag sker allt digitalt. Vi skickar e-postmeddelanden, delar dokument, betalar räkningar och köper varor online och oftast genom att fylla i våra personuppgifter utan att tänka efter.
Den 25 maj 2018 ersattes personuppgiftslagen med GDPR – General Data Protection Regulation. Syftet är att skydda våra personliga uppgifter i hela EU och EES-regionen. Men vad innebär det och vad behöver jag känna till?

Filmen har en studiehandledning.

Exempel på hur filmen kopplar till Lgr11:

Samhällskunskap, åk 4-6:

Hur man agerar ansvarsfullt vid användning av digitala och andra medier utifrån sociala, etiska och rättsliga aspekter.

Digitaliseringens betydelse för individen, till exempel ökade möjligheter till kommunikation och elektronisk handel.

Samhällskunskap, åk 7-9:

Eleven har mycket goda kunskaper om demokratiska värden och processer och visar det genom att föra välutvecklade och nyanserade resonemang om demokratiska rättigheter och skyldigheter samt om för och nackdelar med olika former för gemensamt beslutsfattande.

 

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s