Stig Wennerström

Filmen berättar utifrån en svensk spion – Stig Wennerström – hur kalla kriget uppstod och fungerade efter andra världskrigets slut. Mycket användbar för lärare som undervisar i historia på 1900-talet. Filmen varvar autentiska filmsekvenser och förhörsinspelningar med spelade scener samt intervjuer med nu levande vittnen. I kronologisk tidsordning beskrivs Wennerströms liv och hur han nästlas in i spionlivet mellan Tyskland, Sovjetunionen, USA och Sverige. Han är smart, artig och mycket omtyckt av militärer och politiker vilket tillsammans med sin mycket föredömliga fru gör att familjen håller hög status i alla de länder de bor i.
Filmen lyfter med intresseväckande lätthet de politiska kapprustningarna och Wennerströms drag i Kalla krigets maktspel.

Filmen har en studiehandledning.

Exempel på hur filmen kopplar till Lgr 11:

Centralt innehåll i Historia år 7-9

Kalla krigets konflikter, Sovjetunionens sönderfall och nya maktförhållanden i världen.

Några historiska begrepp, till exempel antiken, mellankrigstiden, efterkrigstiden och kalla kriget samt olika syn på deras betydelser.

Centralt innehåll i Samhällskunskap år 7-9

Aktuella samhällsfrågor, hotbilder och konflikter i Sverige och världen. FN:s syfte och huvudsakliga uppdrag, andra former av internationell konflikthantering och folkrätten i väpnade konflikter.

Exempel på hur filmen kopplar till Gy11

Centralt innehåll i ämnet Historia

Globala förändringsprocesser och händelser, till exempel migration, fredssträvanden, resursfördelning och ökat välstånd, teknisk utveckling, internationellt samarbete, mänskliga rättigheter, jämställdhet, kolonialism, diktaturer, folkmord och konflikter.

Syftet i ämnet Samhällskunskap

Kunskaper om historiska förutsättningars betydelse för dagens samhälle samt om hur olika ideologiska, politiska, ekonomiska, sociala och miljömässiga förhållanden påverkar och påverkas av individer, grupper och samhällsstrukturer.

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s