Jesus liv

I serien Bibelhistorier har turen kommit till att få veta mer om Jesus liv – I den här animerade filmen får vi lära oss om Jesus. Vi får veta varför Jesus föddes i ett stall och varför Jesus familj fick fly på grund av Kung Herodes. Sedan följer vi Jesus när han får reda på att han är Guds son och när han som vuxen börjar predika för människor om Gud.
Jesus utför mirakel och talar om Guds lagar, t.ex. “Du ska behandla andra som du vill att andra ska behandla dig”. Till sist får vi se hur det går till när Jesus blir förrådd, tillfångatagen och slutligen korsfästs. Och hur han sedan återuppstår…

Filmen kopplar till Lgr11 i ämnet Religionskunskap:

Centralt innehåll för år 1-3:

Några berättelser ur Bibeln och deras innebörd samt några av de vanligaste psalmerna.

Centralt innehåll för år 4-6:

Ritualer och religiöst motiverade levnadsregler samt heliga platser och rum i kristendomen och i de andra världsreligionerna islam, judendom, hinduism och buddhism.

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s