Los Bando

Norrmännen är riktigt bra på att göra barn- och ungdomsfilm! En av de bästa från 2018 finns nu i mediakatalogen – Los Bando, en komedi som även är en roadtrip movie med oväntade händelser längs vägen.
Bästa vännerna Grim och Aksel har drömt om att vinna Norska Mästerskapet i Rock sedan de var åtta. Tillsammans bildar de gruppen Los Bando Immortale. Grim spelar trummor och Aksel sjunger och spelar gitarr. Men Aksels sångröst är inte bra, snarare helt förfärlig. Men Grim vågar inte säga det till Aksel. När de oväntat väljs ut för att delta i NM i Rock måste Grim hitta en lösning – och det snabbt. Efter en misslyckad basist-audition, får de med sig nio år gamla Thilda på cello – och den lokala rallytalangen Martin som chaufför, i tron att han har körkort.

Här hittar du en filmhandledning till filmen.

Är du på jakt efter andra bra norska filmer? Då kan jag föreslå:

 

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Twitter-bild

Du kommenterar med ditt Twitter-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s