Orientexpressen

Från den bästsäljande boken av mordgåtornas drottning Agatha Christie kommer nu filmen Mordet på Orientexpressen.
Vad som börjar som en extravagant tågresa genom Europa utvecklas snabbt till ett av de mest spännande mysterier som någonsin berättats. För en av tågets passagerare ska resan bli den allra sista, och alla övriga medresenärer är misstänkta. Tiden är knapp och en man måste lösa pusslet innan mördaren slår till igen.

Kombinera gärna boken med filmen, de skiljer sig lite åt, och det kan bli en grund för diskussion, antingen på orginalspråket engelska eller i svenskämnet. eller kanske du vill jämföra en äldre filmversion med en nyare, om du kan få tag på en äldre att visa…

Här finns en ”Studyguide” för boken om du undervisar i engelska och har möjligheten att låta dina elever läsa den på originalspråk.

Filmen finns att boka som DVD i mediakatalogen.

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Twitter-bild

Du kommenterar med ditt Twitter-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s