Stödgruppen

I Stödgruppen – en film om sexuellt våld,  får vi möta en grupp tjejer som alla har varit med om olika sexuella övergrepp. De träffas för att finna stöd hos andra tjejer som varit med om liknande upplevelser. Alla reagerar olika på sina upplevelser, och alla har olika sätt att öppna upp sig om det. Det finns inte något rätt eller fel, det viktiga är att prata om det, på sina egna villkor.

Filmen visar hur värdefullt det är att informera om och uppmärksamma de konsekvenser sexuella övergrepp får för den som blir utsatt. Och för att bryta normerna för vad ett sexuellt övergrepp är och bryta tystnaden kring det. En stark film som kan ha flera användningsområden i skolan. Det finns en studiehandledning till filmen med frågor att diskutera och länkar till andra sajter för att ta reda på mer.

Filmen kan kopplas till läroplanerna i ämnen som samhällskunskap, biologi och värdegrund.

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s