Detroit

Detroit är en dramathriller om kravallerna i Detroit 1967, regisserad av Kathryn Bigelow. Bigelow är känd även för filmen Hurtlocker, för vilken hon vann en Oscar för både bästa film och bästa regi.

“Att vara svart i USA är som att ständigt ha en pistol riktad mot sitt huvud” – säger en av rollfigurerna i filmen, så att även hans vita vän – och vi – ska få en aning om vad vardagsrasismen handlar om.
Han menar det bildligt, men snart står han likväl upptryckt mot en vägg, av en hotfull polis med skjutfärdigt vapen.

Detroit sätter oss på första parkett för att uppleva raskravallerna i titelstaden 1967. Det utspelade sig för exakt 50 år sedan men med tanke på de senare årens sammandrabbningar mellan svarta och polisen kunde det likaväl vara nutid.

Bigelows film har i USA kantats av en del identitetspolitiska kontroverser, där kritiker menar att det inte är en lysande idé att två vita filmskapare berätta om afroamerikanernas traumatiska historia.
Men syftet med den här filmen är inte att uppvigla, utan att konstatera att det där med lika rättigheter för alla, är en illusion.

Läs mer om händelsen här.

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Twitter-bild

Du kommenterar med ditt Twitter-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s