Milo månvaktaren

Milo månvaktaren – När en faun som heter Milo blir utsedd till Månvaktare blir många förvånade, inte minst han själv. Han är en obekymrad blå liten figur med förmågan att påverka andras drömmar och dämpa deras oro. Milo är mörkrädd och kan inte se skillnad på stjärnorna och är inte förberedd på det ansvar som uppdraget innebär. När solen plötsligt blir stulen och Milo får skulden blir det kaos och obalans mellan natt och dag. Milo bestämmer sig för att ta tillbaka solen och ställa allt till rätta och ger sig ut på en äventyrlig resa tillsammans med några vänner.

Milo Månvaktare är en vacker och förförisk berättelse om en annan värld. Filmen trollbinder med sin prisbelönta musik och stilfulla animationer. Filmen har prisats på flera filmfestivaler och bland annat utsetts till Bästa film på Tokyo Anime Awards.

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s