Wallay

Ady är en kaxig tonåring i en fransk förort utanför Lyon. För att få miljöombyte, och kanske nya perspektiv på livet, skickas han till sin pappas släktingar på landsbygden i Burkina Faso. Wallay skildrar hur han genom att möta det obekanta, hittar nya värden i livet, får nycklar till sitt ursprung och en möjlighet att fundera över sin identitet.

Ady bor i förorten Vaulx en Velin nära Lyon i sydöstra Frankrike. När han blir ivägskickad till sin pappas hemland Burkina Faso ser han det först som ett spännande sommarlov. Men resan kommer att innebära både en kulturchock och så småningom ett tillfälle att se livet ur andra perspektiv.

Filmen har en filmhandledning.

Filmen har visats som skolbio  i Helsingborg hösten 2018.

 

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Twitter-bild

Du kommenterar med ditt Twitter-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s