Skytten

Filmen Skytten är en kortfilm på 13 minuter och handlar om en man i 45 års-åldern som under en kvällspromenad med sin hund försätts i en situation där han konfronteras med sina tidigare handlingar vilket leder till att han blir medveten om sig själv och sin roll som medmänniska.

Filmens premiss kan sägas vara; Om man genom sina handlingar vågar visa att man står för grundläggande mänskliga värderingar så leder det till att vi alla kan känna trygghet.

Filmen vill väcka frågor som har att göra med ett eget ställningstagande och ansvar som medmänniska i ett samhälle där rasisms, mänskliga orättvisor och brist på solidaritet mer och mer gör anspråk på att vara samhällets norm. Filmen skulle kunna fungera som diskussionsunderlag om etik, moral och vårt ansvar som medmänniskor.

Filmen har en studiehandledning

 

 

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s