Face to Face

Face to Face är en isländsk film som utspelar sig i Reykjavik.
Julen närmar sig och 13-åriga Brynhildhur har mycket i vardagen att glädja sig åt. Hon har fina och engagerade föräldrar, en snäll bästis och ligger bra till för att få solorollen på klasskörens julkonsert. Men Brynhildhur blir mobbad av klasskamraten Silja och det förstör allt det fina. Brynhildur kan inte förstå varför Silja är så elak mot henne och hon försöker ta reda på hur de kan bli vänner istället.

Jag tycker det här är en riktigt bra film i genren mobbing, där man för ovanlighets skull får se den utsatta aktivt vända sin situation genom att vara vänlig och inbjudande mot den som utsätter henne för mobbing.

Filmen passar extra bra att visa nu i december, då den utspelar sig i ett vintrigt isländskt klimat då det närmar sig jul.

En fin efterfrågad isländsk spelfilm från BUFF 2017 om mobbning och hur en grupp kan motverka det. Vinnare av en Edda Award år 2016: Best Children’s Programme

 

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s