Julen

Berättelsen om julen – från urpsrung till dagens jul Julen är en högtid som är fylld av mat, presenter och olika traditioner. Innan kristendomen firade man i Skandinavien midvinterblot under årets mörkaste tid. Kristendomen och den katolska kyrkan ville utplåna tron på de gamla gudarna.

Vi började nu fira Kristi födelse istället för midvinterblot. Nya traditioner kom. Julklappar i form av ”klappar” kastades in genom dörren med elaka rim. Julbocken gjorde sitt intåg och från Tyskland kom julgranen och adventskalendern. Den urgamla gårdstomten fick konkurrens av en ny röd tomte som hade rötter från ett helgon i nuvarande Turkiet och fått utseendet från Coca Cola-reklamen.

Nya traditioner med Kalle Anka på julafton och årets julklapp har gjort att den svenska julen är en blandning av gamla och nya traditioner

Det finns en studiehandledning till filmen

Några exempel på hur filmen kopplar till Lgr11:

Centralt innehåll för ämnet Hem- och konsumentkunskap i år 4-6 och 7-9:

Olika mattraditioner, till exempel vid firande av högtider.

 Olika mattraditioner, deras ursprung och betydelse. 

Centrala innehållet för ämnet Religion i år 4-6:

Kristna högtider och traditioner med koppling till kyrkoåret, till exempel sånger och psalmer.

Kolla gärna även in vår nya film om Tomtens historia

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Twitter-bild

Du kommenterar med ditt Twitter-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s