I am not your Negro

Medgar Evers, Malcolm X och Martin Luther King Jr. var alla framträdande människorättskämpar, och de blev alla hänsynslöst lönnmördade. Deras tredje gemensamma nämnare var författaren och vännen James Baldwin. Innan Baldwins död 1987 påbörjade han sin sista bok, en krönika om sina tre vänner och deras tragiska livsöden. Raoul Pecks hyllade film I am not your Negro bygger på Baldwins anteckningar och utforskar afroamerikansk historia och hur det är att vara svart i USA i dag.

Utifrån författaren Alec Baldwins oavslutade bok beskrivs den amerikanska rasismens historia i ljuset av Martin Luther King och Malcolm X. Mycket intressant. Vann publikpriset vid Toronto filmfestival och nominerades till en Oscar för Bästa utländska film 2017.

Filmen har ingen handledning än tyvärr, men kanske är det intressant att jämföra vad en recensent tycker med er egen uppfattning av filmen. Här hittar du en recension skriven av SVT.

Om man har lätt för grannspråket norska, så finns en fin filmhandledning från Norska Filminstitutet här.

 

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Twitter-bild

Du kommenterar med ditt Twitter-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s