Nattbarn

När Iggy precis har börjat åttan visar det sig att skolfotografen delar hennes intresse för hårdrock, och de inleder en hemlig vänskap. En fredag när mamman är hos pojkvännen passar Iggy på hälsa på den äldre mannen hemma hos honom.

Nattbarn är en kortfilm på 38 minuter som handlar om en 14-åring som lever ett parallellt internetliv för att undkomma vardagstristessen. En berättelse om identitet, sexualitet, gränsland och vänskap. Filmen är baserad på den Augustnominerade serieromanen med samma namn av Hanna Gustavsson. Det är Sanna Lenken som regisserat filmen, känd för bland annat för den fina och prisade filmen Min lilla Syster.
Filmen Nattbarn blandar tecknade scener med livescener.

Passar bäst från år 8 och uppåt.

 

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Twitter-bild

Du kommenterar med ditt Twitter-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s