Kolsvart

Kolsvart är en äventyrsserie för årskurs 5, som rör frågor kring vetenskap, och ger ledtrådar till begreppet vetenskaplig metod. I varje avsnitt finns ett antal moment som går att förflytta till klassrummet. Laborationer och resonemang tangerar olika delar av naturvetenskapen, och även teknik.
På en öde ö upptäcks en sjukdom bland ålar som spolats upp på en strand. Det är en okänd smitta från en annan plats – och kanske en annan tid. Ska frågan behandlas vetenskapligt eller med gammal folktro och skrock? Det hela är mer komplicerat än det verkar och det är ibland riktigt skrämmande.

Kolsvart kontextualiserar och problematiserar några centrala innehåll från kunskaps- kraven för åk 4-6.
Tanken är att eleverna ska kunna peka på fenomen i ett sammanhang och introduceras för nya ämnesområden på ett annorlunda sätt.
För varje avsnitt finns en eller flera tillhörande laborationer som utgår ifrån något som har behandlats i avsnittet. Efter varje laboration finns det föreslagna diskussionsfrågor och frågeställningar att utgå ifrån.

Exempel på begrepp som kan tas upp i ett program är:

  • hypotes
  • pH-Värde
  • generator
  • ström

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Twitter-bild

Du kommenterar med ditt Twitter-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s