Agatha granndetektiven

Se filmen Agatha granndetektiven med dina elever! Filmen har gått under veckan som skolbio i Helsingborg och har varit mycket omtyckt!

Tioåriga Agatha-Christine, A-C, gillar att vara ensam och älskar mysterier och deckarhistorier. Hon har nyss flyttat in i ett nytt hus och i ett källarförråd inreder hon en detektivbyrå. Det första fallet verkar vara enkelt, men det utvecklar sig till en mycket komplicerad historia. Huvudmisstänkt är en jämnårig kille som A-C stöter ihop med i närbutiken på hörnet.

Det här är ett spännande äventyr som passar framför allt år 1-3. Den handlar förutom mysteriet, om att få vara som man är, att komma till en ny stad, vänskap, kärlek, syskonskap, familj och mycket mer.

Här hittar du en fin filmhandledning

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Twitter-bild

Du kommenterar med ditt Twitter-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s