Karl XII 300 år

I år är det 300 år sedan Karl XII sköts till döds. Det hände när han observerade ett tillslag mot en borg i Norska Fredrikstens fästning utanför Halden. Karl XII var en mytomspunnen kung som krigade och stred i hela sitt liv som regent. Han hade en orädd attityd och förmåga att driva soldaterna till det yttersta.

I filmen Karl XII 300 år får vi följa hans tuffa resa tillsammans med soldaterna genom Östeuropa och delar av forna Sovjet ner till Turkiet.   I filmen får vi en fantastisk inblick i hur kriget med de karolinska soldaterna kunde ha sett ut för 300 år sedan med hårda kalla vintrar och krutrök. Vi får höra forskare och ögonvittnens berättelser och se konstverk som beskriver de fasansfulla slagen som kungen och hans mannar överlevde.

Länk till studiehandledning

Genom undervisningen i ämnet historia ska eleverna sammanfattningsvis ges förutsättningar att utveckla sin förmåga att använda en historisk referensram som innefattar olika tolkningar av tidsperioder, händelser, gestalter, kulturmöten och utvecklingslinjer

– Ur syftet för ämnet Historia i Lgr11

Filmen kopplar även till det centrala innehållet i ämnet Historia för år 4-6:

Det svenska Östersjöriket. Orsakerna till dess uppkomst och konsekvenser för olika människor och grupper runt Östersjön.
Den svenska statens framväxt och organisation.

Filmen kopplar också till ämnet historia i Gy11:

Undervisningen i ämnet historia ska ge eleverna förutsättningar att utveckla följande:

Förmåga att använda en historisk referensram för att förstå nutiden och för att ge perspektiv på framtiden.
Förmåga att undersöka, förklara och värdera användningen av historia i olika sammanhang och under olika tidsperioder.

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s