Stödgruppen

I stödgruppen – en film om sexuellt våld:  får vi möta en grupp tjejer som alla har varit med om olika sexuella övergrepp. De träffas för att finna stöd hos andra tjejer som varit med om liknande upplevelser. Alla reagerar olika på sina upplevelser, och alla har olika sätt att öppna upp sig om det. Det finns inte något rätt eller fel, det viktiga är att prata om det, på sina egna villkor. Filmen visar hur värdefullt det är att informera om och uppmärksamma de konsekvenser sexuella övergrepp får för den som blir utsatt. Och för att bryta normerna för vad ett sexuellt övergrepp är och bryta tystnaden kring det.

Den nya samtyckeslagen som trädde i kraft maj 2018 nämns inte i filmen, men ger en efterföljande diskussion i ert klassrum kring samhällets normer om skuld och skam kraft och argument ur oprövade perspektiv.

Filmen kopplar så klart till värdegrunden i våra läroplaner , men även till ämnen som biologi och samhällskunskap.

En studiehandledning hittar du här.

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s