Filosofera med Farzad

Farzad känner vi igen från Tisdagskollen och Kompisveckan och då är det radioprogram för de som går i förskoleklass och äldre. Nu kommer Filosofera med Farzad, också i radioformat, men vänder sig till de som går i år 4 och uppåt.
Vem är jag? Vad är meningen med livet? Vad händer när vi dör? Det är några av de frågor som står i fokus. Stora frågor som människor funderat kring i alla tider och som inte har något enkelt eller tydligt svar. Eftersom detta kan kännas abstrakt och ogripbart är syftet att visa hur man enklare och lekfullare kan komma igång. Tillsammans med programledaren Farzad, ges lyssnarna möjlighet att undra, tänka och försöka hitta egna svar. På så vis reder också serien ut vad det egentligen innebär att filosofera. I varje avsnitt filosoferar programledaren i studion tillsammans med två barn mellan 10 och 12 år. Samtalen varvas med tankeexperiment och enkäter.
Spännande att filosofera mera med eleverna:-)!

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Twitter-bild

Du kommenterar med ditt Twitter-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s