Språknyheterna

Språknyheterna är en programserie skapad av UR för folkbildning, men det passar mycket bra tt använda i de senare åren i grundskola och framförallt gymnasiet för att ha spännande diskussioner kring språk.

Författaren och kulturarbetaren Kalle Lind agerar nyhetsankare och levererar nyheter om språk under rubrikerna in- och utrikes, kultur och sport. Som sidekick har han författaren Sara Lövestam. Ett underhållande och informativt program om hur, varför och på vilket sätt vi människor, och ibland också djur, talar med varandra.

Man diskuterar poetry slam, kallprat, överklasspråk och skillnaden mellan språk och dialekt och många andra spännande ämnen.

 

 

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Twitter-bild

Du kommenterar med ditt Twitter-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s