Rum 213

Se en film med dina elever som perfekt visar skräckfilmsgenren, men ändå passar bra från ca år 5 och uppåt!
Rum 213 är en film som bygger på boken med samma titel skriven av Ingelin Angerborn.

Det är sommarlovet efter sexan. Elvira är 12 och ska åka på kollo men oroar sig för att inte få några kompisar. Rummet Elvira och hennes två rumskamrater Meja och Bea ska flytta in i har en vattenskada och de måste byta till rum 213, där ingen bott på sextio år. Snart börjar oförklarliga saker hända: Saker försvinner, Bea har läskiga mardrömmar och ibland vaknar de andra tjejerna av hennes skrik. När Meja tar foton på Elvira så ersätts Elvira av ett vitt sken. Ett brev med ålderdomlig handstil leder tjejerna till en gammal dam i ett nedgånget hus. Hon berättar att en flicka dog på kollot för sextio år sedan, och om en rödhårig flicka i vit klänning som sedan dess smyger runt i korridorerna på kollot.

Det finns en bra filmhandledning till filmen som beskriver hur du kan för- och efterarbeta med eleverna.

Läs gärna boken och jämför och om eleverna blir sugen på mer liknande äventyr så finns Sal 305 och Fyr 137,  som båda är fristående fortsättningar på Rum 213.