Antisemitismens historia

Antisemitismens historia är en film som börjar med de förföljelser som förekom redan på Jesu tid och som sedan, på ett pedagogiskt sätt, fortsätter att skildra judehatet genom vår historia fram till dagens situation där nynazismen breder ut sig. Judar hängs ut på YouTube och i andra sociala medier med namn och bild. Synagogor sätts i brand. Hatet växer mot judar som folkgrupp och förminskningen, eller rent av förnekelsen, av Förintelsen får allt starkare fäste.
Tillsammans med professor Ulf Zander följer vi de händelser som präglar vår historia och som visar hur antisemitismen fungerar. Vad vi också kan lära oss av historien är att när antisemitismen får fritt spelrum då blir konsekvenserna förödande. Det är därför dags att antisemitismen en gång för alla förpassas till historien.

Det finns en studiehandledning till filmen

Filmen kopplar till Lgr11, det centrala innehållet i ämnet Historia för år 7-9:

De båda världskrigen, deras orsaker och följder. Förtryck, folkfördrivningar och folkmord, förintelsen och Gulag.

Historiska berättelser från skilda delar av världen med skildringar av människans upplevelser av förtryck.

Kopplar även till det centrala innehållet i ämnet Religion för år 7-9:

Huvuddragen i världsreligionernas historia.

Sambandet mellan samhälle och religion i olika tider och på olika platser.

Centralt innehåll i ämnet Samhällskunskap för år 7-9:

Integration och segregation i samhället.

Aktuella samhällsfrågor i Sverige och världen.

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Twitter-bild

Du kommenterar med ditt Twitter-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s