Plasten i vardagen

Vi använder mycket plast i Sverige – och hela världen – eftersom plast är ett fantastiskt användbart material. Men problemen är inte lika fantastiska. Undersökningar förutspår att år 2050 kommer världens hav att innehålla mer plast än fisk. Man uppskattar att 90 procent av världens plastskräp i havet kommer från tio förorenade floder.

Men det finns en annan sorts fara med plast som har uppmärksammats de senaste åren – mikroplast. Den bildas när plastföremål slits och plastpartiklar frigörs. De kan komma från bildäck, konstgräsplaner och när vi tvättar syntetkläder. Partiklarna är mindre än 5 mm stora och tas upp av djuren och människor som får i sig vatten. Men du kan göra skillnad – genom att göra medvetna val och återvinna plast. I filmen: Plasten i vår vardag – mikroplast i haven och återvinning av plast, får vi tips på detta samtidigt som vi lär oss mer om plast.

Det finns en lektionsplanering till filmen

Filmen kopplar till lgr11, centralt innehåll i ämnet Kemi för år 4-6:

  • Materiens kretslopp genom råvarors förädling till produkter, hur de blir avfall som hanteras och sedan återgår till naturen.

Filmen kopplar till lgr11, centralt innehåll i ämnet Biologi för år 4-6:

  • Människans beroende av och påverkan på naturen och vad detta innebär för en hållbar utveckling.

Filmen kopplar till lgr11, centralt innehåll i ämnet Samhällskunskap för år 1-3:

  • Miljöfrågor utifrån elevens vardag

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Twitter-bild

Du kommenterar med ditt Twitter-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s