Världens befolkning

Världens befoIkning villl lära dig om världens befolkning; var vi lever, hur vi lever och hur vi tror att det kommer att se ut i framtiden. Vi går igenom hur befolkningsutvecklingen ser ut och varför den ser ut som den gör. Vad innebär egentligen begrepp som befolkningspyramid, befolkningsökning, urbanisering och migration? “Eftersom att det var väldigt mycket statistik och siffror i filmen, uppskattade jag att speakern i början påminde om att varje siffra bestod av en person. Även sammanfattningen i slutet av filmen var välbehövlig för att man skulle dels komma ihåg vad som hade gåtts igenom, och dels för att man började tänka efter och ta in informationen som sades under filmen, när filmen nämnde det igen.” – Elev, årskurs 9 Det finns en studiehandledning till filmen. Filmen kopplar till Lgr11, centralt innehåll i ämnet Geografi för år 7-9:
Hur jordens befolkning är fördelad över jordklotet samt orsaker till och konsekvenser av den ojämna befolkningsfördelningen. Migration och urbanisering och orsaker till och konsekvenser av detta. Förekomst av och orsaker till fattigdom och ohälsa i olika delar av världen. Samband mellan fattigdom, ohälsa och faktorer som befolkningstäthet, klimat och naturresurser. Jordens klimat- och vegetationszoner samt på vilka sätt klimatet påverkar människors levnadsvillkor.
 

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s