Hamnskiftarens resa

Nu finns Hamnskiftarens resa – ett spännande komplement till den fantastiska serien Geografens testamente eller programmen Upptäck Sverige om du ska lära dig mer om landskapen i Sverige.
Hamnskiftarens resa är en äventyrsserie i radioformat som beskriver Sverige och de 25 landskapen. Serien har utgångspunkt i geografi men är även användbar i ämnen som historia, svenska och naturkunskap. Bland annat behandlas geografiska begrepp, de fyra väderstrecken och hur man läser kartor. Pojken Jim är en så kallad hamnskiftare – en människa som kan förvandla sig till olika djur. Hans syster har en allvarlig sjukdom och därför ger han sig ut genom landet i jakt på ett botemedel. Ett äventyr fullt av magi, gåtor och övernaturliga väsen.
Radioserien har 11 avsnitt och varje avsnitt är ca 14 minuter långt. Passar bäst i år 4-6.
Använd fristående istället för högläsningsbok under en period, eller som en del i arbetet om Sverige

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s