Mer järnålder

Järnåldern – spår av gudar, offer och vikingar – Innan Norden kristnades så trodde människor på asagudar och vid religiösa högtider offrade man till gudarna – det kallades blot. På 1950-talet hittades Tollundmannen i en mosse Danmark. Först trodde man att det var ett nutida mord för han var så väl bevarad – och han hade en strypsnara runt halsen. Men han var från järnålderns början, ungefär 2500 år gammal. Järnåldern och gudarna har lämnat spår efter sig i ortsnamn och veckodagar. Vi får veta mer om asagudarna Oden, Frigga och Tor i filmen. Vendeltiden kallas den period där handeln med järn gjorde vissa familjer i Uppland rika. Järnåldern avslutas med vikingatiden – en kort men känd epok. De spred skräck i Europa under 150 år.

Det här är del 2 i en serie. De andra avsnittet – Järnålder, människor och forntid kan du läsa mer om här

Det finns en studiehandledning till filmen

Filmen kopplar till Lgr 11 , centralt innehåll för ämnet Historia i år 4-6:

De utmärkande dragen för stenåldern, bronsåldern och järnåldern.

 

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s