Akeelah

A som i Akeelah är en upplyftande berättelse om att kämpa emot alla odds, att följa sin dröm, och att aldrig ge upp.

Akeelah är 11 år och bor i ett socialt utsatt område i Los Angeles och hennes mor har varken tid eller ork att bry sig om henne. Där hon bor gäller det att vara duktig i idrott eller kunna rappa. Men Akeelah är inte som andra – hon är bokstavligt talat en naturbegåvning på att stava, och med skicklig hjälp från läraren Joshua (Laurence Fishburne), och trots moderns (Angela Bassett) protester, anmäler hon sig till en nationell stavningstävling.
Då Akeelah får chansen att vara med i en rättstavningstävling får hon en ljuspunkt i sin mörka tillvaro.

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Twitter-bild

Du kommenterar med ditt Twitter-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s