Första hjälpen

Hur kan du rädda liv? – Tobbe och Sharre om första hjälpen. I det här programmet pratar programledarna Tobbe och Sharre om olyckor. Det händer i skidbacken, på fotbollsplanen och i trafiken mitt på gatan. Folk segnar ned och bara ligger där. Vad ska man göra? Skulle man verkligen få hjälp om man råkade ut för något?

Sharre och Tobbe träffar ambulanspersonal som berättar om hur viktigt det är att göra något om man befinner sig på en olycksplats. De träffar också en utbildare från Röda Korset som går igenom grunderna i första hjälpen.

Det finns en studiehandledning till programmet.

Programmet kopplar till Lgr11, centralt innehåll för ämnet Idrott och Hälsa i år 7-9:

Första hjälpen och hjärt- och lungräddning.

 

Det finns flera program där Tobbe och Sharre tar reda på mer: Om demokrati och val och snart kommer Om krisberedskap

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Twitter-bild

Du kommenterar med ditt Twitter-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s