Min röst

Min röst, vårt val är ett av de nya programmen från URskola som kommer nu i en satsning på bra pedagogiska program inför årets val.

Här på bloggen kommer du under våren hitta förslag på nya filmer och påminnelser om redan befintliga filmer för din undervisning kring valet, demokrati och hur allt framställs i vanlig media och sociala medier. Bra saker att diskutera med framtidens röster.

Min röst, vårt val är tänkt främst till förstagångsväljare i särskolan för gymnasiet.

Varje enskild röst är viktig i ett val, våra röster avgör framtiden. En film om vad demokrati innebär, om varför du ska rösta och hur det går till. Den innehåller berättelser och reflektioner om varför det är viktigt att rösta, varvade med fakta om hur röstning går till i Sverige. Filmen har spelats in tillsammans med elever på S:t Eriks gymnasiesärskola i Stockholm.

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Twitter-bild

Du kommenterar med ditt Twitter-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s