Dunkirk

Dunkirk är ett verklighetsbaserat krigsdrama som handlar om Operation Dynamo, evakueringen av de brittiska styrkorna vid Dunkerque, sedan de allierade sommaren 1940 omringats av nazister. Valet blev att kapitulera eller evakueras. Med all önskvärd tydlighet framgår det att det inte finns något som helst heroiskt i att, som ett levande villebråd, stå på en strand och vänta på att bli upplockad av ett räddningsfartyg. I bästa fall. Om du inte först blir nermejad av ett fiendeplan, eller hamnar på ett fartyg som sedan torpederas eller bombas.
Tre historier – till havs, på stranden och i luften – vävs samman, ytterst poängteras lojaliteten och vikten av att hjälpa sina medmänniskor.

Filmen finns att låna på DVD från mediakatalogen.  Passar från ca år 9 och uppåt. Skildringen ger dig verkligen känslan av hur det var att var där.
Har visats som skolbio i Helsingborg under vårterminen 2018.

En filmhandledning finns inte ännu tyvärr, men filmen kopplar så klart till Lgr11 och Gy11 i ämnet historia.

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Twitter-bild

Du kommenterar med ditt Twitter-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s