Little Wing

Little Wing handlar om 12-åriga Varpu som bor med sin mamma. Varpu växer upp snabbt men hennes omogna mamma vill inte bli stor. Sin biologiska pappa har Varpu aldrig träffat, men en vaken natt bestämmer hon sig för att ändra på det. Hon stjäl bilen och kör norrut för att hitta den man som hon bara vet namnet på. Det blir en omtumlande resa och när hon väl finner honom är han inte alls så som hon föreställt sig. Hon vill inte bli besviken och han vill inte göra henne besviken, men föräldraskapet är inte lätt för en udda enstöring. Varpu är än en gång den mest mogna i relationen – men sakta leder mötet till insikter om både varandra och världen.Little Wing skildrar på ett rakt och enkelt sätt en brådmogen flickas styrka i en lätt kaotisk vardag och hennes målmedvetenhet att ta reda på det hon tycker att hon behöver veta – vem hennes pappa är.

Diskutera när man är stor? När är man liten? Kan man svar både och? Tar alla föräldrar ansvar? Hur är en bra förälder?

En filmhandledning som du kan använda till för- och efterarbete av filmen hittar du här.

 

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s