Turkkiosken

Turkkiosken är en kortfilm om hur det aningslösa användandet av ett litet ord skapar obekväma känslor på en modern arbetsplats. Den sätter fokus på språkets inneboende laddning, belyser frågan om vem som har tolkningsföreträde och hur strukturell rasism lätt smyger sig in i det vardagliga.

På ett kreativt kontor någonstans i Stockholm har de en liten paus i ett möte. Cecilia berättar en anekdot från en möhippa, om hur turkkiosken som de skulle handla på var stängd. Asal, som är relativt ny på jobbet ifrågasätter Cecilias ordval, vilket sårar Cecilia enormt. Till slut blir Asal den som anklagas för att bete sig dåligt.

Filmen är 7 minuter lång och ärskapad av Bahar Pars (känd från En man som heter Ove) som även har gjort kortfilmen Rinkebysvenska

En filmhandledning om hur du kan använda filmen i undervisningen hittar du här

Passar även bra att koppla med ett par filmer från URs utbud:

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Twitter-bild

Du kommenterar med ditt Twitter-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s